©Getty Images by A. Chederros

Klasa energetyczna A dla przepływowych podgrzewaczy wody

Etykieta efektywności energetycznej reguluje w całej Europie efektywność urządzeń uzależnionych od poboru energii (Energy related products = ErP). Oznaczenie to znane jest ze sprzętu AGD jak lodówki czy telewizory. Od 26 września 2015 będzie ono obowiązywało również dla urządzeń grzewczych do wody. Wszyscy producenci będą zmuszeni do oznaczania produktów etykietą efektywności energetycznej. Nowe etykiety zawierać będą różne informacje dotyczące urządzenia oraz mają pomagać konsumentowi w świadomym zakupie pod kątem ochrony środowiska. 

Porównując różne systemy podgrzewania ciepłej wody, podgrzewacze przepływowe zostały zakwalifikowane do najwyższej klasy efektywności energetycznej A. Stało się tak dlatego, iż podgrzewacze przepływowe w przeciwieństwie do zasobników podgrzewają wodę tylko wtedy, kiedy rzeczywiście jest pobierana. Energia nie jest zużywana na magazynowanie ciepłej wody. 

Jednak decydującą jest nie tylko klasa efektywności energetycznej lecz również szczegółowe informacje na etykiecie, gdyż w ramach klasy efektywności energetycznej znaleźć można znaczące różnice w poziomie zużycia energii. W związku z tym ważnym jest, aby wszystkie elementy składowe na etykiecie efektywności energetycznej były rozpatrzone przy podejmowaniu decyzji zakupowej. W dalszej kolejności zostaną przybliżone poszczególne elementy umieszczone na etykiecie: 

 

Profil poboru wody 

Przy podejmowaniu decyzji dotyczącej zakupu urządzenia istotnym jest rodzaj zastosowania. Jest on wizualizowany tzw. profilem poboru wody. Przy umywalce wystarczy np. przepływ 2 l wody na minutę. W tym wypadku właściwym wyborem jest mały podgrzewacz przepływowy o profilu XXS. Do zaopatrzenia zlewozmywaka w ciepła wodę wymagane jest urządzenie o kolejnym profilu poboru wody XS, przykładowo podgrzewacz kompaktowy podgrzewający 5 l wody na minutę. Do zaopatrzenia kilku punktów poboru wody w łazience lub w mieszkaniu konieczny jest większy podgrzewacz o przepływie wody 10 do 15 l/minutę. Urządzenia te posiadają profil S. Duże zasobniki, które mogą zaopatrzyć kilka mieszkań w wodę, mają odpowiednio wyższe profile od L do XXL. Jednakże nie jest efektywnym stałe podgrzewanie dużej ilości wody, gdy tylko nieznaczna część jest używana. Dlatego też tak ważny jest dobór odpowiedniego urządzenia do określonego rodzaju zapotrzebowania. 

 

Klasa efektywności energetycznej 

Nowa etykieta efektywności energetycznej jest optycznie dopasowana do kolorowej etykiety znanej z urządzeń gospodarstwa domowego. Podział na siedem klas efektywności odpowiada kolorystyką ulicznej sygnalizacji świetlnej , przy czym zielona belka oznacza najwyższą klasą efektywności energetycznej A natomiast czerwona belka – najgorszą klasę G. Umieszczenie obok odpowiedniej belki czarnej strzałki oznacza odpowiednią wartość klasy energetycznej danego urządzenia. 

 

Poziom natężenia dźwięku

Kolejnym kryterium wyboru urządzenia podczas zakupu jest poziom natężenia dźwięku. W cichym pokoju poziom natężenia dźwięku zmierzony w ludzkim uchu wynosi ok. 25 decybeli (dB). Normalna rozmowa prowadzona w odległości jednego metra to ok. 50 dB. Podgrzewacze wody produkują nieznaczny poziom hałasu (15 dB), dlatego można wartość natężenia dźwięku pominąć. W przypadku systemów pomp (np. pomp ciepła) wartość ta jest istotnym czynnikiem rozważanym podczas zakupu. 

 

Zużycie enrgii 

Ważniejszym niż klasa efektywności energetycznej jest wartość rocznego zużycia energii. Podgrzewacze sterowane elektronicznie i hydraulicznie otrzymają prawdopodobnie bardzo dobrą klasę efektywności A. W rzeczywistości podgrzewacz elektroniczny oszczędza do 30% energii w porównaniu z hydraulicznym o tej samej mocy, gdyż automatycznie dopasowuje on pobór mocy a tym samym zużycie energii do podgrzania pobranej wody i osiągnięcia zadanej temperatury. Opłaca się zatem dokładne porównanie zużycia energii poszczególnych urządzeń. 

 

Prąd nocny 

Nocą obiekty przemysłowe i domowe zużywają mniej prądu niż w ciągu dnia. Aby równomiernie obciążyć elektrownie, w latach 70-tych wprowadzono tzw. taryfy prądu pozaszczytowego. W ciągu ostatnich latach klienci znacząco odczuli podwyżki cen za energię i różnica w stosunku do tzw. „normalnej taryfy” nie jest już tak znacząca. Wskaźnik zegara na etykiecie efektywności energetycznej wskazuje, czy użycie taryfy prądu nocnego jest możliwe w danym urządzeniu. 

 

Podsumowanie 

Nowe etykiety energetyczne dla urządzeń podgrzewających wodę udowadniają, że użycie zgodne z zapotrzebowaniem przepływowych podgrzewaczy wody jest obecnie najbardziej efektywnym sposobem na uzyskiwanie ciepłej wody. Aby jednak zdecydować się na właściwe urządzenie, klasa energetyczna A mówi sama za siebie. Aby móc dokonać właściwego wyboru, klient musi wybrać odpowiedni profil poboru wody oraz roczne zużycie energii.