Szukaj

Nowa Ustawa o Energii Budowlanej (GEG) promuje przepływowe podgrzewacze wody!

W nowych i remontowanych budynkach panuje trend w kierunku przepływowych podgrzewaczy wody!

Aktualne wymagania ustawy o energii budowlanej (GEG) i możliwość uzyskania dofinansowania w ramach federalnego programu wspierania efektywnych budynków (BEG)

Zapotrzebowanie na ciepło w istniejących budynkach w Niemczech stale maleje dzięki energooszczędnemu nowemu budownictwu i renowacji energetycznej. Dlatego sensowne jest rozdzielenie ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Elektryczne przepływowe podgrzewacze wody podgrzewają wodę bezpośrednio w miejscu jej użycia w żądanej temperaturze i ilości. Oszczędza to energię i wodę, a jednocześnie jest wygodne! Przy niższych temperaturach ogrzewanie działa oddzielnie, np. za pomocą pompy ciepła. Dzięki temu budynki stają się niezależne od paliw kopalnych - to ważny krok w kierunku neutralności klimatycznej.

Aktualne wymagania ustawy o energii budowlanej (GEG) i możliwość uzyskania dofinansowania w ramach federalnego programu wspierania efektywnych budynków (BEG)

Wymagania ustawy o energii budowlanej (GEG)

Dzięki nowemu GEG nowoczesne elektryczne przepływowe podgrzewacze wody mogą być dobrze zintegrowane z ogólną koncepcją. Tłem tego jest nowe odniesienie do zaktualizowanej normy DIN V 18599, która lepiej uwzględnia przepływowe podgrzewacze wody. Uwzględnia się inne wymagania dotyczące ciepłej wody użytkowej oraz bierze się pod uwagę dalsze czynniki efektywności. Zapotrzebowanie na energię pierwotną GEG może być łatwo spełnione w nowych budynkach, na przykład za pomocą pompy ciepła powietrze-woda i zdecentralizowanego zaopatrzenia w ciepłą wodę za pomocą elektrycznych podgrzewaczy przepływowych. Do tego dochodzą zalety eksploatacyjne: dzięki rozdzieleniu ogrzewania i zaopatrzenia w ciepłą wodę system grzewczy może być zaprojektowany jako mniejszy i pracować bardzo wydajnie, ponieważ dla samego ogrzewania podłogowego wymagane są tylko niskie temperatury. Dostarczanie ciepłej wody odbywa się prawie bez strat i zapewnia wysoki poziom komfortu! Ponadto można oczywiście zastosować kombinacje z nowoczesnymi systemami bezpośredniego ogrzewania elektrycznego.

Finansowanie: Poziom efektywności dla nowego budownictwa i remontów

Po raz kolejny zwiększone zostały dotacje na budowę domu energooszczędnego. Zwłaszcza w przypadku renowacji, właściciele budynków powinni rozważyć podjęcie działań całościowych. W ramach federalnego wsparcia finansowego dla budynków efektywnych (BEG) elektryczne przepływowe podgrzewacze wody są częścią koncepcji budowlanej domu efektywnego. W połączeniu z odnawialnymi źródłami energii, takimi jak pompa ciepła lub system fotowoltaiczny, można osiągnąć standardy kwalifikowane, a także poziomy EE Domu Efektywności. Aby osiągnąć poziom EE, 55 zapotrzebowania na ciepło musi być pokryte przez odnawialne źródła energii, a więc dodatkowe 2,5% może być zastosowane w nowych budynkach i dodatkowe 5% w remontowanych.

Połączenie systemów w celu osiągnięcia standardu "Dom Efektywny 40 plus" to na przykład pompa ciepła powietrze-woda do ogrzewania, jeden (lub więcej) elektryczny podgrzewacz przepływowy do ciepłej wody, system wentylacyjny z odzyskiem ciepła i system fotowoltaiczny z akumulatorem. W przypadku tego nowego budownictwa można ubiegać się o 25 dotacji. W niektórych krajach związkowych system fotowoltaiczny jest już obowiązkowy. Te oparte na energii elektrycznej koncepcje systemowe są modelem przyszłości.

Jeśli działania w zakresie przegród zewnętrznych, takie jak wymiana okien lub izolacja, zostaną przeprowadzone wraz z modernizacją techniki grzewczej, można ubiegać się o dofinansowanie w wysokości do 50.

Dotacje na dom efektywny

Dotacje na dom efektywny

Rysunek:
Pomoc lub dopłaty do kosztów inwestycji w dom energooszczędny.

Source:
KfW 2022. FUNDUSZE FEDERALNE NA BUDOWNICTWO EFEKTYWNE. Budynek mieszkalny - kredyt. Energooszczędne budowanie i remontowanie domów i mieszkań (od 03/2022.) Link

Elektronicznie sterowane przepływowe podgrzewacze wody są kwalifikowane!

Elektronicznie sterowane przepływowe podgrzewacze wody są również wyraźnie kwalifikowane w ramach poszczególnych działań. Poszczególne działania dotyczą remontów, takich jak wymiana systemu grzewczego lub działania na rzecz optymalizacji ogrzewania. W przypadku wymiany starej gazowej instalacji grzewczej na pompę ciepła oraz wymiany instalacji ciepłej wody użytkowej na elektronicznie sterowane podgrzewacze przepływowe można uzyskać np. 35% dotacji. Jeżeli istniejąca instalacja grzewcza jest eksploatowana z wykorzystaniem oleju jako źródła energii, istnieje możliwość uzyskania dotacji nawet w wysokości 45%.

Jeżeli instalacjagrzewcza zostanie zoptymalizowana poprzez zrównoważenie hydrauliczne i zainstalowany zostanie nowoczesny przepływowy podgrzewacz wody, można ubiegać się o dotację w wysokości 20% .

Link do środków kwalifikowalnych: <a class="default" href="https://www.bafa.de/SharedDocs/Downloads/DE/Energie/beg_infoblatt_foerderfaehige_kosten.pdf;jsessionid=FE79C3A0F1C8B2FF53E9E595AB919F06.1_cid387?__blob=publicationFile

Idealny przy umywalce: mały przepływowy podgrzewacz wody MCX
Przy umywalce (np. w toalecie dla gości) wystarczy mały przepływowy podgrzewacz wody o mocy przyłączeniowej od 3,5 do 6,5 kW. Dostarcza on od dwóch do czterech litrów gorącej wody na minutę do mycia rąk.

Znana na całym świecie nagroda "iF product design award" od 1953 roku jest symbolem uznania dla dobrego wzornictwa. W 2012 r. mały przepływowy podgrzewacz wody MCX otrzymał nagrodę za przekonującą koncepcję i efektowny design, a po nim przyszły kolejne nagrody i pozytywne oceny.

W porównaniu z małymi podgrzewaczami pojemnościowymi, elektryczny przepływowy podgrzewacz wody MCX pozwala zaoszczędzić do 85% energii. Więcej informacji w rozdziale "Porównanie produktów podgrzewacz pojemnościowy vs. przepływowy podgrzewacz wody".

Idealny do zlewozmywaka: kompaktowy przepływowy podgrzewacz wody CFX-U
W zlewozmywaku, kompaktowy przepływowy podblatowy podgrzewacz (11 do 13,5 kW) jest efektywnym rozwiązaniem, ponieważ potrzeba tu od czterech do sześciu litrów ciepłej wody na minutę.

Kompaktowe przepływowe podgrzewacze wody CFX-U i CEX-U otrzymały w 2022 r. nagrodę "Plus X Award" za "wysoką jakość, wzornictwo, łatwość obsługi i ekologię". Według organu przyznającego nagrodę, pieczęć ta jest "największą na świecie nagrodą za innowacje w dziedzinie technologii, sportu i stylu życia".

Temperaturę można wygodnie regulować za pomocą pilota Bluetooth (CFX-U) lub panelu sterowania z przyciskami sensorycznymi (CEX-U). Ponadto długi okres eksploatacji urządzenia, łatwość jego konserwacji, a także wartości zużycia energii elektrycznej i wody wyświetlane przez pilota zdalnego sterowania przyczyniają się do ekologicznego charakteru przepływowego podgrzewacza wody.

W porównaniu z małymi zasobnikami, kompaktowy przepływowy e-podgrzewacz wody CFX-U może zaoszczędzić nawet 40 % energii. Dalsze informacje można znaleźć w zakładce "Porównanie produktów: zasobniki a przepływowe podgrzewacze wody".