Szukaj MyCLAGE - Login

Nowa Ustawa o Energii Budowlanej (GEG) promuje przepływowe podgrzewacze wody!

W nowych i remontowanych budynkach panuje trend w kierunku przepływowych podgrzewaczy wody!

Aktualne wymagania ustawy o energii budowlanej (GEG) i możliwość uzyskania dofinansowania w ramach federalnego programu wspierania efektywnych budynków (BEG)

Zapotrzebowanie na ciepło w istniejących budynkach w Niemczech stale maleje dzięki energooszczędnemu nowemu budownictwu i renowacji energetycznej. Dlatego sensowne jest rozdzielenie ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Elektryczne przepływowe podgrzewacze wody podgrzewają wodę bezpośrednio w miejscu jej użycia w żądanej temperaturze i ilości. Oszczędza to energię i wodę, a jednocześnie jest wygodne! Przy niższych temperaturach ogrzewanie działa oddzielnie, np. za pomocą pompy ciepła. Dzięki temu budynki stają się niezależne od paliw kopalnych - to ważny krok w kierunku neutralności klimatycznej.

Aktualne wymagania ustawy o energii budowlanej (GEG) i możliwość uzyskania dofinansowania w ramach federalnego programu wspierania efektywnych budynków (BEG)

Wymagania ustawy o energii budowlanej (GEG)

Dzięki nowemu GEG nowoczesne elektryczne przepływowe podgrzewacze wody mogą być dobrze zintegrowane z ogólną koncepcją. Tłem tego jest nowe odniesienie do zaktualizowanej normy DIN V 18599, która lepiej uwzględnia przepływowe podgrzewacze wody. Uwzględnia się inne wymagania dotyczące ciepłej wody użytkowej oraz bierze się pod uwagę dalsze czynniki efektywności. Zapotrzebowanie na energię pierwotną GEG może być łatwo spełnione w nowych budynkach, na przykład za pomocą pompy ciepła powietrze-woda i zdecentralizowanego zaopatrzenia w ciepłą wodę za pomocą elektrycznych podgrzewaczy przepływowych. Do tego dochodzą zalety eksploatacyjne: dzięki rozdzieleniu ogrzewania i zaopatrzenia w ciepłą wodę system grzewczy może być zaprojektowany jako mniejszy i pracować bardzo wydajnie, ponieważ dla samego ogrzewania podłogowego wymagane są tylko niskie temperatury. Dostarczanie ciepłej wody odbywa się prawie bez strat i zapewnia wysoki poziom komfortu! Ponadto można oczywiście zastosować kombinacje z nowoczesnymi systemami bezpośredniego ogrzewania elektrycznego.

Finansowanie: Poziom efektywności dla nowego budownictwa i remontów

Po raz kolejny zwiększone zostały dotacje na budowę domu energooszczędnego. Zwłaszcza w przypadku renowacji, właściciele budynków powinni rozważyć podjęcie działań całościowych. W ramach federalnego wsparcia finansowego dla budynków efektywnych (BEG) elektryczne przepływowe podgrzewacze wody są częścią koncepcji budowlanej domu efektywnego. W połączeniu z odnawialnymi źródłami energii, takimi jak pompa ciepła lub system fotowoltaiczny, można osiągnąć standardy kwalifikowane, a także poziomy EE Domu Efektywności. Aby osiągnąć poziom EE, 55 zapotrzebowania na ciepło musi być pokryte przez odnawialne źródła energii, a więc dodatkowe 2,5% może być zastosowane w nowych budynkach i dodatkowe 5% w remontowanych.

Połączenie systemów w celu osiągnięcia standardu "Dom Efektywny 40 plus" to na przykład pompa ciepła powietrze-woda do ogrzewania, jeden (lub więcej) elektryczny podgrzewacz przepływowy do ciepłej wody, system wentylacyjny z odzyskiem ciepła i system fotowoltaiczny z akumulatorem. W przypadku tego nowego budownictwa można ubiegać się o 25 dotacji. W niektórych krajach związkowych system fotowoltaiczny jest już obowiązkowy. Te oparte na energii elektrycznej koncepcje systemowe są modelem przyszłości.

Jeśli działania w zakresie przegród zewnętrznych, takie jak wymiana okien lub izolacja, zostaną przeprowadzone wraz z modernizacją techniki grzewczej, można ubiegać się o dofinansowanie w wysokości do 50.

Dotacje na dom efektywny

Dotacje na dom efektywny

Rysunek:
Pomoc lub dopłaty do kosztów inwestycji w dom energooszczędny.
*Dotacja Effizienzhaus 55 wygasa 31.01.22.

Source:
KfW 2021. FUNDUSZE FEDERALNE NA BUDOWNICTWO EFEKTYWNE. Budynek mieszkalny - kredyt. Energooszczędne budowanie i remontowanie domów i mieszkań (od listopada 2021 r.) Link

Elektronicznie sterowane przepływowe podgrzewacze wody są kwalifikowane!

Elektronicznie sterowane przepływowe podgrzewacze wody są również wyraźnie kwalifikowane w ramach poszczególnych działań. Poszczególne działania dotyczą remontów, takich jak wymiana systemu grzewczego lub działania na rzecz optymalizacji ogrzewania. W przypadku wymiany starej gazowej instalacji grzewczej na pompę ciepła oraz wymiany instalacji ciepłej wody użytkowej na elektronicznie sterowane podgrzewacze przepływowe można uzyskać np. 35% dotacji. Jeżeli istniejąca instalacja grzewcza jest eksploatowana z wykorzystaniem oleju jako źródła energii, istnieje możliwość uzyskania dotacji nawet w wysokości 45%.

Jeżeli instalacjagrzewcza zostanie zoptymalizowana poprzez zrównoważenie hydrauliczne i zainstalowany zostanie nowoczesny przepływowy podgrzewacz wody, można ubiegać się o dotację w wysokości 20% .

Link do środków kwalifikowalnych: <a class="default" href="https://www.bafa.de/SharedDocs/Downloads/DE/Energie/beg_infoblatt_foerderfaehige_kosten.pdf;jsessionid=FE79C3A0F1C8B2FF53E9E595AB919F06.1_cid387?__blob=publicationFile

Idealny przy umywalce: MCX
mały przepływowy podgrzewacz wody Przy
umywalce (np. w toalecie dla gości) wystarczy mały przepływowy podgrzewacz wody o mocy przyłączeniowej od 3,5 do 6,5 kW. Dostarcza on od dwóch do czterech litrów gorącej wody na minutę do mycia rąk.

Znana na całym świecie nagroda "iF product design award" od 1953 roku jest symbolem uznania dla dobrego wzornictwa. W 2012 r. mały przepływowy podgrzewacz wody MCX otrzymał nagrodę za przekonującą koncepcję i efektowny design, a po nim przyszły kolejne nagrody i pozytywne oceny.

W porównaniu z małymi podgrzewaczami akumulacyjnymi, elektryczny przepływowy podgrzewacz wody MCX pozwala zaoszczędzić do 85 energii. Więcej informacji w rozdziale "Porównanie produktów zbiornik akumulacyjny vs. przepływowy podgrzewacz wody".

Idealny do kuchennego zlewu: kompaktowy podgrzewacz przepływowy CFX-U

Przy
kuchennym zlewozmywaku kompaktowy podblatowy podgrzewacz przepływowy (11 do 13,5 kW) jest efektywnym rozwiązaniem, ponieważ potrzeba tam od czterech do sześciu litrów gorącej wody do płukania na minutę.

Dzięki swojej energooszczędności i łatwości obsługi kompaktowy podgrzewacz przepływowy CFX-U zdobył nagrodę "Plus X Award" jako "Najlepszy produkt roku 2011". Według organu przyznającego nagrodę, pieczęć ta jest "największym na świecie konkursem w dziedzinie technologii, sportu i stylu życia".

W porównaniu z małymi podgrzewaczami akumulacyjnymi, kompaktowy podgrzewacz przepływowy CFX-U pozwala zaoszczędzić do 40 energii. Więcej informacji w rozdziale "Porównanie produktów zbiornik akumulacyjny vs. przepływowy podgrzewacz wody".